Tepelné čerpadlo srazí účty za vytápění na třetinu. Až polovinu investice navíc zaplatí stát
Účty za energie se pro tisíce obyvatel České republiky v posledních měsících staly noční můrou. Kvůli zvyšující se poptávce po energiích a rostoucím cenám emisních povolenek v Evropě výrazně zdražuje elektřina a začátkem zimy raketově vylétly i ceny plynu. Odběratelé tak začínají přirozeně hledat nové cesty, jak se přemrštěným částkám za energie do budoucna vyhnout. A řešení nachází v tepelných čerpadlech.
Ceny energií vyletěly v posledních měsících oproti předchozím letům nečekaně rychle nahoru. Zatímco u elektřiny za tím stojí především dlouhodobé zdražování emisních povolenek, ceny plynu ovlivňovala především evropská závislost na ruských dodávkách. Po invazi Ruska na Ukrajinu navíc nad celým obchodem s plynem visí významné otazníky, které mohou v konečném důsledku vyšroubovat ceny do astronomických výšin.
Podle poradce v oblasti energetiky Pavla Stehlíka se přitom rozhodně nedá očekávat, že by se ani ceny za elektřinu v blízké budoucnosti snížily na úroveň roku 2021. Naopak. „Nejsme na vrcholu. Ceny elektřiny ještě porostou,” uvedl Stehlík pro Českou televizi.
(R)evoluce tepelných čerpadel
Majitelé rodinných i bytových domů se kvůli těmto nepříznivým vyhlídkám stále častěji porozhlíží po alternativách, ideální řešení v tomto ohledu představují tepelná čerpadla. „Před dvaceti lety si tepelné čerpadlo pořizovali především nadšenci do technologií, dnes jde o naprosto běžnou záležitost,” říká Milan Kostečka, zakladatel společnosti Kostečka Group spol. s.r.o. a první podnikatel, který do jižních Čech na konci devadesátých let dovezl tepelná čerpadla.
Technologie prý od té doby neuvěřitelně pokročila. „Tepelné čerpadlo je dnes z ekonomického i praktického hlediska perfektním řešením pro většinu rodinných i bytových domů,” poznamenává Kostečka. „A lidé na to očividně začínají přicházet. Kvůli zdražování energií si začínají zjišťovat více informací a zejména v posledních měsících poptávka po tepelných čerpadlech výrazně roste,” dodává.
Oproti elektrokotli úspora dvě třetiny, oproti plynu polovina
V čem tedy spočívá výhoda tepelných čerpadel? „Jde o čistý, zároveň velmi efektivní a ekonomický zdroj. Využívá totiž energie (teplo) venkovního prostředí, kterým ohřívá vzduch či vodu (podle zvoleného systému) v domácnosti,” vysvětluje Kostečka. Z jedné odebrané kilowatthodiny ze sítě energetického příkonu zvládne tepelné čerpadlo vyrobit až čtyři a půl kilowaty tepla. Oproti vytápění elektrokotlem tak dokáže snížit náklady až o 70 %, oproti topení plynem nabízí úsporu až 50 %. „Čím je navíc elektrická energie a plyn dražší, tím více nám tepelné čerpadlo šetří,” upozorňuje Kostečka.
Dvoutarifní sazby za elektřinu
Pořízení tepelného čerpadla navíc představuje příležitost, jak získat u dodavatele nižší sazby za odběr elektřiny. Dodavatelé jako ČEZ či E.ON totiž nabízí takzvané dvoutarifní sazby pro domácnosti s elektrospotřebiči s vyšším příkonem. Druh této sazby se pak určuje podle příkonu spotřebiče a množství odebrané energie. „Tepelná čerpadla navrhujeme jako hlavní zdroj vytápění tak, aby vždy splňovaly podmínky na sazbu s nízkým tarifem po dobu 20 hodin za den,” doplňuje Jana Poloková z firmy Kostečka.
Investice do tepelného čerpadla se pohybuje podle typu zařízení* od vyšších desítek tisíc korun do nižších stovek tisíc korun. Vzhledem k úsporám se však návratnost počítá na jednotky let. Životnost tepelných čerpadel je přitom velmi dlouhá. „Naši první zákazníci mají tepelná čerpadla i přes dvacet let a stále fungují perfektně,” říká Milan Kostečka.
Stát přispěje desítky tisíc, s dotací pomůžou odborníci
Na pořízení tepelného čerpadla jde navíc v současnosti čerpat státní dotace. „Jde o dotační tituly Nová zelená úsporám a Kotlíková dotace,” upřesňuje Poloková. „U Nové zelené úsporám může žadatel získat až polovinu pořizovací ceny tepelného čerpadla, maximálně pak 100 tisíc korun,” popisuje. „U Kotlíkové dotace je maximální částka k čerpání 130 tisíc korun a lze čerpat až 95 % z pořizovací ceny,” doplňuje Poloková.
Žádost o dotaci je podle ní možné podat před instalací tepelného čerpadla. Stát vyplácí dotace většinou od 2 do 6 měsíců od podání žádosti. „S vyřízením dotace a s tím související administrativou zákazníkům pomáháme. Poradíme, jaký dotační titul je pro zákazníka vhodný a připravíme veškeré podklady,” ujišťuje pracovnice firmy Kostečka.
Řešení na míru, přestavba není třeba
Pořízení tepelného čerpadla se lidé nemusí bát ani z hlediska stavebních zásahů do budovy. „Montáž tepelných čerpadel vyžaduje minimální stavební úpravy. Obvyklá doba montáže jsou dva dny,” říká Poloková. Nejdůležitější je podle ní výběr správného systému tepelného čerpadla přesně na míru dané budovy. „Pouze kombinace správně navrženého kvalitního výrobku, odborná montáž a případně dobrý servis zaručí maximální efektivitu a dlouhou životnost zařízení,”zdůrazňuje.
Dnes podepíšete, za pár týdnů už šetříte
Návrh tepelného čerpadla vždy následuje až po fyzické prohlídce budovy. „Pouze tak je možné zaručit návrh a instalaci na míru. Zpracování technické a cenové nabídky pak trvá několik dní. Samotná instalace přichází na řadu v následujících týdnech,” popisuje Poloková.
Zákazníci u Kostečky tak nemusí na dodání čekat měsíce. „Tepelná čerpadla máme v dostatečném množství skladem, což není v našem oboru zcela běžné. Návrh systému na míru je u nás navíc zdarma. Zákazníci se tak nemusí bát obrátit se na nás s jakýmkoliv dotazem,” vzkazuje na závěr.